Memoirs ("Notebooks") of Dimitrios Michos, Chief of E.L.A.S. Peloponnese
![Απομνημονεύματα («Τετράδια») του Δημητρίου Μίχου](/sites/default/files/styles/large/public/featured_images/48085918_2289481777952548_1203700709673926656_n.png.webp?itok=6ipI-_js)
Beschreibung
Πρόκειται για τη μαρτυρία-αναμνήσεις του Δ. Μίχου, διοικητή του ΕΛΑΣ στην Πελοπόννησο, που υπήρξε ένας από τους πρωταγωνιστές των κρίσιμων γεγονότων της Κατοχής. Τα Απομνημονεύματα-«Τετράδια» γράφτηκαν κατά την περίοδο της οκταετούς φυλάκισής του στις φυλακές της Πάτρας και της Αίγινας (1946-1954) και καλύπτουν το χρονικό διάστημα από 8 Ιουνίου 1941 έως 15 Μαΐου 1944, το επίκεντρο δηλαδή της αντιστασιακής δράσης του στην Πελοπόννησο.
Preis
€15.00